Aktualności
Aktualność
Wydarzenia
Data publikacji: 2025-03-31
Podsumowanie seminarium „Rozwijanie umiejętności zawodowych w toku uczenia się przez całe życie”
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z seminarium organizowanego 25 marca w Elblągu.
25 marca br. na terenie Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu odbyło się seminarium pt. „Rozwijanie umiejętności zawodowych w toku uczenia się przez całe życie”. Organizatorem wydarzenia było Krajowe Centrum Europass i Euroguidance oraz Krajowy Zespół Ekspertów ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego (EVET). Współorganizatorem seminarium była Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu. Celem spotkania było przedstawienie możliwości rozwoju zawodowego, jakie oferują wybrane programy i inicjatywy finansowane ze środków Unii Europejskiej.
W programie seminarium znalazły się cztery wystąpienia przedstawicieli Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, którzy zaprezentowali działania i ofertę Krajowego Zespołu Ekspertów EVET dla nauczycieli, uczniów i partnerów społecznych, możliwości programu Erasmus+ w zakresie staży i praktyk zagranicznych oraz współpracy międzynarodowej, narzędzia Europass i Euroguidance w kontekście europejskiego obywatelstwa cyfrowego a także inicjatywę SkillsPoland, wspierającą rozwój talentów i przygotowanie młodych osób do udziału w prestiżowych konkursach zawodowych. Mówcy podkreślili znaczenie międzynarodowych doświadczeń w budowaniu kompetencji przyszłości i konkurencyjności na rynku pracy.
Swoje doświadczenia w realizacji projektu mobilności przedstawiły Urszula Samel i Marzena Szczech, reprezentujące Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu. Projekt "Postaw na rozwój zawodowy – praktykuj w Europie" jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027 i objął dwutygodniowe mobilności w Hiszpanii dla 30 uczniów kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa oraz technik fotografii i multimediów. Prelegentki omówiły poszczególne etapy realizacji projektu, skupiając się na wyzwaniach i korzyściach płynących z uczestnictwa w międzynarodowych działaniach edukacyjnych. Na szczególną uwagę zasługują inspirujące działania upowszechniające z udziałem uczestników, w tym utworzony „Poradnik dobrych praktyk”, mający podnieść jakość praktyk zawodowych na ww. kierunkach kształcenia.
O tym, czym jest V poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji i jak elastyczne ścieżki kształcenia mogą wspierać rozwój zawodowy i dostosowanie do zmieniającego się rynku pracy, opowiedziała dr Katarzyna Olszewska, Ekspertka EVET reprezentująca Akademię Nauk Stosowanych w Elblągu. V poziom PRK to pomost pomiędzy oświatą, kształceniem i szkoleniami zawodowymi a szkolnictwem wyższym. Pozwala na zdobycie specjalistycznego wykształcenia na poziomie wyższym, ale jeszcze nie licencjackim/inżynierskim.
Na zakończenie Alicja Bałchan (Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu) i Justyna Grabowska (Fundacja Aktywizacji i Rozwoju, FAIR) omówiły działania Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w mieście i gminie Elbląg w zakresie aktywizacji osób dorosłych. Ich wystąpienie pokazało, jak lokalne inicjatywy mogą skutecznie wspierać rozwój kompetencji i integrację na rynku pracy.
W seminarium uczestniczyli nauczyciele przedmiotów zawodowych różnych branż, uczniowie, przedstawiciele instytucji kształcenia i szkolenia branżowego zainteresowani realizacją projektów w ramach programu Erasmus+ oraz doradcy zawodowi.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami ze spotkania:
- "Oferta Krajowego Zespołu Ekspertów VET dla zawodowców" - Aleksandra Bałchan-Wiśniewska, FRSE, Zespół EVET
- "Staże i praktyki zagraniczne oraz współpraca międzynarodowa w ramach programu Erasmus+ na rzecz rozwijania umiejętności zawodowych" - Izabela Laskowska, FRSE, Erasmus+ VET
- "Europass i Euroguidance - europejskie obywatelstwo cyfrowe" - Konrad Romaniuk, FRSE, Krajowe Centrum Europass i Euroguidance
- "SkillsPoland - przyszłość dla młodych zawodowców" - Izabela Laskowska, FRSE, Erasmus+ VET
- "V poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji jako szansa na szybkie przekwalifikowanie i kontynuację kształcenia na poziomie wyższym" - dr Katarzyna Olszewska, Zespół EVET i Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu
- "Aktywizacja osób dorosłych na przykładzie działań Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w Elblągu"
- dla miasta Elbląg - Alicja Bałchan, Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu
- dla gminy Elbląg - Justyna Grabowska, Fundacja Aktywizacji i Rozwoju FAIR