Aktualność

Data publikacji: 2023-05-17

Taitaja 2023 - największy fiński konkurs umiejętności zawodowych.

W dniach 8-11 maja 2023 roku miały miejsce coroczne Mistrzostwa Finlandii w Umiejętnościach Zawodowych Taitaja2023. Początki konkursu sięgają 1988 roku. Tegoroczna edycja zawodów odbyła się w mieście Espoo, położonym obok Helsinek.  Podczas konkursu uczniowie kształcenia zawodowego z całej Finlandii rywalizowali w 47 dyscyplinach o medale Mistrzostw Finlandii w kategoriach opartych na kwalifikacjach zawodowych. W dwóch z nich: landascape gardening oraz electrical installations udział brali przedstawiciele z Polski.

Podczas SkillsFinland 2023 odbywały się liczne wykłady, seminaria i warsztaty dla uczestników oraz gości odwiedzających zawody. Była to również okazja dla przedsiębiorców i pracodawców szukających uzdolnionych, młodych ludzi. W dniu 8 maja odbyło się seminarium pt.”International VET Excellence Seminar”. Podczas debaty „The future of VET Excellence” przedstawiciele Fińskiej Narodowej Agencji ds. Edukacji, szkoły biznesu oraz przedsiębiorców poruszali tematy dotyczące kwalifikacji przyszłości, najbardziej potrzebnych umiejętności w zmieniającym się rynku pracy oraz prezentowali fiński model kształcenia zawodowego. Model ten kładzie główny nacisk na kontakt z uczniem, jego potrzeby oraz dostosowaniem sposobu nauki do jego indywidualnych umiejętności. Po debacie odbyło się zwiedzanie kampusu z naciskiem na wizyty w salach, gdzie odbywały się zajęcia praktyczne. Po skończonym seminarium grupa uczestników została przewieziona na ceremonię otwarcia, która miała miejsce w Tapiola Sports Park – głównym obiekcie wydarzenia.

W wydarzeniu brało udział 2 przedstawicieli Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji pełniącej role Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności oraz przedstawiciel Krajowego Zespołu Ekspertów ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego EVET.